بررسی مسجد امام اصفهان ، پاورپوینت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی مسجد امام اصفهان ، پاورپوینت :

مسجد امام را بحق ستاره درخشان هنر دوره صفویه و مظهر اوج معماری اسلامی ایران نامیده‌اند كه ضلع جنوبی میدان امام را مزین نموده است.مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود بنای این مسجد چهار ایوان شكوهمند در سال (1021 هـ . ق) پی نهاده شد و اتمام آن حدود 20 سال به طول انجامید.مسجد امام دارای چهار مناره در قسمتهای سردر و ایوان جنوبی است. كتیبه‌های این مسجد را خوش‌نویسان شهیری همانند علیرضا عباسی، علیرضا امامی، محمدرضا اصفهانی و عبدالباقی تبریزی رقم زده‌اند.پوشش داخلی مسجد را تماماً كاشیهای خشت هفت رنگ تشكیل می‌‌دهد در گوشه‌های جنوبی غربی و جنوب شرقی مسجد، مدرسه علوم دینی وجود دارد كه اولی «سلیمانیه» و دومی «ناصری» نام دارد.
ارتفاع گنبد عظیم مسجد شاه 52 متر و ارتفاع مناره‌های داخل آن 48 متر و ارتفاع مناره‌های سردر آن در میدان نقش جهان 42 متر است. از نکات جالب در مسجد انعکاس صوت در مرکز گنبد بزرگ جنوبی است. قطعات بزرگ سنگ‌های مرمر یکپارچه و سنگابهای نفیس، از دیگر دیدنیهای جالب این مسجد است.
 
این مسجد عظیم دارای دو شبستان قرینه در اضلاع شرقی و غربی صحن است. یکی از این شبستانها (شبستان شرقی) بزرگتر اما ساده و بی‌تزیین است و دیگری (شبستان غربی) کوچکتر است اما تزییناتی با کاشیهای خشت هفت رنگ دارد و محراب آن نیز از زیباترین محرابهای مساجد اصفهان است.
 
در دو زاویه جنوب غربی و جنوب شرقی دو مدرسه به طور قرینه قرار دارد که مدرسه زاویه جنوب شرقی را که حجره‌هایی نیز برای سکونت طلاب دارد، مدرسه ناصری و مدرسه زاویه جنوب غربی را سلیمانیه می‌نامند.
 
ارتفاع ایوان بزرگ جنوبی مسجد 33 متر است و دو مناره در طرفین آن قرار گرفته‌اند که ارتفاع هر یک از آنها 48 متر است. این دو مناره با کاشی تزیین شده‌اند و نامهای محمد و علی به طور تکراری به خط بنایی بر بدنه آنها نقش بسته است. گنبد بزرگ مسجد تزئینات جالبی از کاشیکاری دارد و نیز داری کتیبه‌ای به خط ثلث سفید بر زمینه کاشی خشت لاجوردی است.[9]
 
سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.


لینک کمکی