پاورپوینت بررسی مسجد کبود بناب

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت بررسی مسجد کبود بناب :

این بنا درکوچه مشهور به سیف العلما قرار دارد و ازآثار دوره صفویه به شمار می آید . نمای جنوبی شبستان، مرکب ازسه طاقنما دربیرون است که طاقنمای میانی، پشت محراب شبستان واقع شده است . در داخل دو طاقنمای طرفین، دو پنجره بلند تعبیه گردیده است . در ورودی مسجد، درکنار ضلع جنوبی شبستان قرار گرفته است . ضلع غربی شبستان، مشرف به کوچه سیف العلما و شامل 5 طاقنما است که درآنها پنج پنجره کوچک و پنج در بوده که درها مسدود شده است . سطح شبستان، مرتفع تراز سطح حیاط است و درابتدای ورود به آن، کفشکنی قرار دارد که درآن، شربت خانه و راه پله بالکن واقع است . شبستان مستطیل شکل با سقف تیرپوش مسطح، همچون مساجد دیگر عهد صفویه دراین منطقه است؛ منتهی در اینجا بر روی خرپاها و سقف، نقش یا طرحی دیده نمی شود؛ بلکه روی ستون های شش گانه، با رنگ سیاه و قرمز، نقش ها و طرح های جالبی کشیده اند . بر روی ستون ها، سرستون هایی ازقطعات تخته های بریده شده به اشکال هرمی و نیز طرح های هشت ضلعی مشبک که بعدا خراطی و به وسیله میخ برروی ستون نصب شده، قرار گرفته است . درضلع شمالی شبستان، بالکن زنانه با نرده کوتاهی قرار دارد . ضلع شرقی و غربی شبستان مقابل هم به طور قرینه دارای چهار پنجره دربالا و جای چهار در در پایین هستند . در فواصل درهای داخل، طاقچه های مربع شکلی تعبیه شده است و یک جا بخاری گچی جالبی، ضلع شمالی شبستان را زینت می دهد .
 
مقدمه
 
فصل اول: موقعیت جغرافیایی
 
فصل دوم:موقعیت طبیعی بنا
 
فصل سوم :معماری کل بنا
 
فصل چهارم:عوامل وارد شده بر بنا
 
فصل پنجم:اقدامات لازم انجام شده
 
فصل ششم:نتیجه گیری
 
طراحی دست آزاد
 
عکسها
 
منابع ماخذ
 
 
 
مقدمه:
 
مسجد کبود بناب معروف به گوی مسجد با قدمتی 417 ساله می باشد- مسجد کبود بناب متعلق به دوره صفویه است که بر یازده ستون چوبی با سر ستون های مقرنس کاری استوار شده است با اینکه نامی از کبود (گوی) گرفته و بدان مشهور شده است، ولی به رغم ابنیه منسوب بدین نام (مسجد کبود تبریز و گنبد مراغه) که اغلب از پوشش و تزئینات کاشی های فیروزه ای و مینایی برخوردار هستند، این بنا فاقد چنین بنا و تزئینات است. اینکه چرا به این نام معروف شده به درستی روشن نیست و این احتمال وجود دارد که تزئینات کاشی کاری و رنگ آمیزی نمای آن به مرور زمان در اثر عوامل فرسایش و دیگر حوادث از بین رفته و تا آنجا که چهره ساده و زمینه آجری به خود گرفته است.
 
فصل اول:موقعیت جغرافیایی
*شهرستان بناب در دامنه کوه سهند و در جلگه‌ای حاصل خیز واقع شده‌است. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان عجب شیر، از سمت جنوب به شهرستان ملکان، از سمت شرق به شهرستان مراغه واقع در دامنه کوه سهند و از سمت غرب به دریاچه ارومیه محدود شده‌است. شهرستان بُناب بُناب یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان بناب است.......................................
 
فصل دوم:موقعیت طبیعی بنا
*. شهرستان بناب از محدود شهرهایی است كه نزدیكترین فاصله از دریاچه ارومیه داشته و آب و هوای آن تحت الشعاع این دریاچه قرار می گیرد. در نتیجه به دلیل شرایط خاصی توپوگرافیك شهرستان دارای آب و هوای بسیار متنوع می باشد.
*مسجد کبود بناب در مرکز شهر خیابان اصلی  میراث فرهنگی بناب  در داخل کوچه قدیمی سیف العلما قرار دارد.........................................
فصل سوم:معماری کلی بنا
*در این اثر کتیبه با سنگ نوشته ای که حاوی نام بانی بنا و تاریخ اولیه باشد، وجود ندارد، اما این گمان را نمی توان نادیده گرفت که بنای آن متعلق به دوره ایلخانی بوده که در ادوار بعدی ضمن تعمیرات، الحاقاتی نیز در آن بعمل آمده است.
 
با توجه به بعضی روایت ها و علت نام گذاری می توان گفت که این بنا در کنار مسجد کبود تبریز و گنبد کبود مراغه یکی از سه کانون اماکن مقدسه فیروزه فام عصر ایلخانی را تشکیل می داده که در این نقطه از آذربایجان احداث شده است.
 
ظاهر مسجد نشان می دهد که سطح خارجی آن با تزئینات تخمیری مرکب از آجر و کاشی ها با اشکال هندسی مزین شده بود که در قسمت فوقانی طاقنماها، نواری از کاشی های آبی دریایی، منظرهای خیره کننده را پدید می آورد که بازتاب چنین جلوه نیلگون بدان عنوان کبود می داده است. ..................................................


لینک کمکی